Studentenplatform | Platform Limitless Hogeschool van Amsterdam

groep studenten die omhoog in de camera kijken.

“Met focus op studenten en docenten, kan je studenten eerder helpen.”

Studentenplatforms, voor en door studenten met een ondersteuningsbehoefte, spelen een essentiële rol bij het bevorderen van inclusiviteit en toegankelijkheid binnen onderwijsinstellingen. Aan de hand van verschillende interviews met studentenplatforms willen we andere studentenplatforms, maar ook onderwijsinstellingen handvatten bieden en inspireren over hoe je studentenparticipatie kan organiseren binnen een onderwijsinstelling.

Op 3 oktober 2023 onderstreept de hogeschool van Amsterdam haar toewijding aan inclusiever onderwijs met ondertekening van de intentieverklaring VN-verdrag Handicap. Hiermee streeft de hogeschool naar de implementatie van de rechten van personen met een handicap in het hoger onderwijs. Dit is een mooie aanleiding om het derde interview af te nemen bij studentenplatform Limitless, het platform voor studenten met een functiebeperking aan de Hogeschool van Amsterdam, waar de stafleden van onderop draagvlak voor inclusief onderwijs proberen te creëren.

Deel 3: studentenplatform Hogeschool van Amsterdam – Limitless

Tot twee jaar geleden was Ilse Oldersma (23) een student als ieder ander, totdat ze lichamelijke klachten begon te ervaren. Bij medisch onderzoek werd vastgesteld dat ze fibromyalgie had. Dit wierp een nieuw perspectief op haar studie Bestuurskunde, met alle vertragingen en uitdagingen die daarbij kwamen kijken.

“Ik raakte gefrustreerd doordat veel docenten weinig begrip hadden voor mijn situatie.” – Ilse

Ze besloot om extra informatie en lotgenoten op te zoeken. “Op Instagram kwam ik toen het profiel van Limitless, het platform voor studenten met een functiebeperking aan de Hogeschool van Amsterdam, tegen. Hun meest recente post was een vacature voor Staflid. Dat was perfect!” In deze positie had ze namelijk de mogelijkheid om zaken te veranderen.

Inmiddels is ze ruim een jaar in dienst bij de Hogeschool van Amsterdam, voor acht uur per week. Ze coördineert in die functie alle activiteiten van Limitless. Dat doet ze samen met Kai van Vlaanderen (24), student Verpleegkunde. Hij kwam aan het begin van zijn studie, vier jaar geleden, thuis te zitten door de lockdown als gevolg van de coronapandemie. “Nogal onhandig als je naast dyslexie ook ADD en ADHD hebt.” Hij kwam op het spoor van peercoaching. Een jaar later werd hij zelf peercoach, en daarna zelfs studentmentor+. Kai legt het verschil tussen die twee uit: “Bij peercoaching word je in twee of drie bijeenkomsten door een ouderejaars met dezelfde functiebeperking begeleid. Dat is vooral om op de rit te komen. Bij studentmentor+ krijg je de eerste honderd dagen van je studie hulp van een ouderejaars. Dat laatste is dus een intensievere vorm van begeleiding.”

Begin vorig studiejaar werd Kai bij studentenzaken gewezen op de vacature Staflid. Ilse en haar toenmalige compagnon konden namelijk wel wat hulp gebruiken.

Hulp van studentenzaken

Het platform is zeven jaar geleden door een medewerker opgezet om op te komen voor studenten die moeite hebben met studeren. Als peercoach+ en studentmentor+ heeft Kai inmiddels verschillende onderdelen van het platform doorlopen.

Daarnaast is er een studentpanel+. Kai: “Dit panel voert opdrachten uit voor de Hogeschool van Amsterdam én Limitless en ontvangt daarvoor een kleine vergoeding. Dit varieert van aanwezig zijn tijdens een open dag tot het bijdragen aan verbeteringen binnen de school zelf.” Ilse en Kai hebben zelf niet voldoende tijd om deze taken uit te voeren; de coördinatie van deze initiatieven wordt overgedragen aan andere medewerkers van de hogeschool.

Limitless wordt namelijk niet alleen door Ilse en Kai gerund, maar ook door reguliere werknemers. De twee houden kantoor bij Studentenzaken, waar ook de werknemers werken die hen ondersteunen. Die ondersteuning kan gaan om het verdelen van binnengekomen opdrachten voor het studentpanel+ of het koppelen van peercoaches.

Ilse en Kai hebben hun handen vol aan het runnen van het platform. Zo staan ze andere studenten te woord via mail en Instagram, beheren ze twee WhatsApp-groepen, een voor oproepen en een waarin gekletst wordt, en verspreiden ze eens per maand een nieuwsbrief. Het grootste deel van hun tijd wordt besteed aan het opbouwen van een gemeenschap door middel van verschillende soorten bijeenkomsten, zoals workshops over LinkedIn, kookworkshops en gezamenlijke studiebijeenkomsten. Ilse benadrukt: “Hiermee bieden we een ruimte waar mensen op een informele manier met elkaar kunnen communiceren.”

Bewuste keuzes door beperkte tijd

Hoewel die bijeenkomsten erg gewaardeerd worden door andere studenten, moeten ze komend studiejaar snijden in het aantal bijeenkomsten. Ze hebben namelijk een voornemen voor komend jaar dat best wat tijd vraagt. Ze willen niet alleen meer bekendheid onder studenten, ze willen ook docenten gaan trainen. Kai: “Zodat docenten weten hoe ze om moeten gaan met studenten met een functiebeperking en hoe ze studenten naar ons kunnen doorverwijzen.”

De twee hopen op deze manier meer draagvlak te krijgen op de hogeschool. Ze zien dit als de meest effectieve manier. Hoewel de Ilse en Kai bij Studentenzaken niet eens zo heel ver weg zitten van het College van Bestuur (CvB), is het best moeilijk om bij hen aan tafel te komen. Ilse: “Het vergt aanzienlijke tijd en inspanning om veranderingen binnen de hogeschool tot stand te brengen.” Het is aan ons om de zichtbaarheid van het platform te vergroten, zodat het CvB zoveel mogelijk op de hoogte is van onze doelstellingen en belangen.

“Door te focussen op studenten én docenten, is het mogelijk de studenten eerder te helpen.” – Ilse

Deze aanpak heeft effect. Ilse geeft een voorbeeld: “Er is onder alle studenten veel behoefte aan meer stilteruimtes. Terwijl studenten met een ondersteuningsbehoefte juist behoefte hebben aan meer prikkelarme ruimtes.” Dat is er niet als er een wachtrij is aan mensen die de ruimte om andere redenen willen gebruiken. Studenten uit het studentpanel+ hebben er daarom bij de hogeschool op aangedrongen dat er rustruimtes moeten komen speciaal voor studenten met een ondersteuningsbehoefte. Met succes!

Betekenisvol werk

Na dit jaar zit hun werk als staflid erop. Kai: “Na 2 jaar willen ze nieuwe studenten een kans geven om bij de hogeschool te kunnen werken.” Met dat vooruitzicht zorgen de twee ervoor dat ze alles wat ze doen, meteen documenteren. Kai: “We proberen het voor de opvolgers zo makkelijk mogelijk te maken.” Dat de twee over een jaar weg moeten, vindt met name Ilse ‘enorm’ jammer. “Ten eerste heb je het gevoel dat je ergens mee bezig bent dat ertoe doet, dat in de praktijk iets oplevert. Daarnaast is het hartstikke gezellig, we werken in een superleuk team.”

Ook krijgen ze veel waardering van studenten. Ilse: “Ik kreeg vorig jaar regelmatig berichten van studenten die ons werk ontzettend waarderen, dat ze eindelijk begrip kregen. Ik kan me geen betekenisvoller bijbaantje voorstellen.”

De interviewreeks studentenplatforms wordt geschreven door Thijs de Lange. Thijs de Lange (1997) is journalist en dagvoorzitter. Hij heeft een lichte vorm van Cerebrale Parese door zuurstofgebrek bij zijn geboorte. Sinds zijn studie zet hij zich er als ervaringsdeskundige voor in om het leven van mensen met een beperking in Nederland te verbeteren. Meer informatie vind je op zijn site: www.thijsdoet.nl.

Tips uit de praktijk van Limitless

  • Zorg voor samenwerking met interne afdelingen zoals Studentenzaken.
  • Bied verschillende vormen van ondersteuning aan, zoals peercoaching en studentmentor+
  • Zorg voor een mix van formele en informele bijeenkomsten.
  • Creëer online en offline communities.
  • Investeer in bekendheid bij studenten en docenten.
  • Documenteer alles om overdracht te vergemakkelijken.
  • Werk structureel aan zichtbaarheid richting het College van Bestuur.

Je kennis en ervaringen delen?

Deel ook jouw verhaal!